14.02.2013 20:53

... a tiež krajiny chleba.

Hodnota. Čo to je hodnota? ... Nuž ale aká hodnota? Morálna hodnota? Nie? Skutočná hmotná hodnota? Nie? Aká ešte môže byť hodnota? Aká...?

Peniaze sú hodnotou, ktorou je aktuálne možné si zabezpečiť takmer čokoľvek. Žijeme dobu, ktorú bolo potreba vytvoriť a plán na vytvorenie súčastnej situácie vznikal pravdepodobne dlhodobo za súčinnosti mnohých. Pokiaľ sme sa my osobne neúčastnili výstavby danej chvíle, môžeme sa ničmenej aspoň zamýšľať v úvahách nad tými ktorí tento stav dlhodobo plánované pripravovali. Nemusíme pátrať po skutočných tvorcoch, keďže oni sami chceli zostať v anonymite. Môžme sa zamýšľať nad dosahom ich myšlienkových pochodov, nad ich morálnou hodnotou bytosti Zeme. V tejto dobe si ti, ktorých nie je vidieť, stojac nad mapou sveta a plánujúc ďalší ťah koňom, môžu za peniaze kúpiť čokoľvek, práve tak ako si v stredoveku kupovali ťažkými prečinmi obťažkaní prví z predných mocnárov sveta, od vatikánskej cirkvi svete odpustky... kúpili si vždy a čokoľvek, aby boli neustále čestní a väzení v spoločnosti. Avšak boli? Aké je merítko spoločnosti? Úsmev mi zbrázdi lico. A pokladám sama sebe otázku: ktorej spoločnosti?....

Aké sú hodnoty majiteľa banky, ktorý stojac so svojim druhom nad mapou sveta, sníva o výstavbe siete bank v tejto chvíli ešte dažďového pralesa v Amazónii? Aké sú hodnoty môjho priateľa lekára, ktorý denne privádza na svet nový život a vo svojom voľnom čase spoločne s ekologickou organizáciou protestuje proti ničeniu dažďového pralesa? Tvoria títo dvaja ľudia jednu spoločnosť?

Aké má hodnoty bezdomovec, ktorý takmer denne stojí s ceduľkou vo výške pŕs u cesty s prosbou o príspevok na živobytie. Aké má hodnoty zlodej, ktorý takmer denne premýšľa len o možnosti ako a kde čo najviac ukradnúť tak,aby nebol videný, teda aby ostal neznámy. Aké má hodnoty človek, ktorý so svojou ženou a dieťaťom prevádza do reality sny o šťastnom živote zcela prírodným spôsobom na vlastnom kúsku pôdy, života sebestačného, života vnímavého, života živého...

Čo je teda skutočná hodnota. Čím sa máme riadiť? A môžme sa vlastne ako bytosti rozumné riadiť hodnotami inej bytosti? Môžme prijať hodnoty iného jedinca za svoje a žiť ich? Môže bezdomovec začať plánovať výstavbu siete bank v dažďovom pralese? Môže môj priateľ lekár začať zhromažďovať hodnoty ktoré získa vykrádaním bytov, okrádaním chodcov? Môže denne človek, ktorý rozumie pôde, rastlinám, človek ktorý si vie dopestovať plody rastlín a upiecť chlieb, štát u cesty s ceduľkou vo výške pŕs a oznamovať všetkým aby mu prispeli na chleba že je bezdomovec, pretože prevzal hodnoty života od svojho priateľa, človeka tejto planéty Zem, človeka jeho krajiny... a tiež krajiny chleba...?

Čo je teda hodnota a aké hodnoty máme vo svojom živote uplatňovať a následne ich žiť?...

 

 

—————

Zpět


Citat:

Toužíš-li něco vykonat, vytvořit a chceš to skutečně, pevně a neoblomně, musíš mít dobrý cíl.
* A. Pavlova *

...Jestli se může něco pokazit, vesměs to pravděpodobně těž proběhne téměř na sto procent.
* Z Murphyho zákonů *

...Výjimka potvrzuje pravidlo.
* Lidová moudrost. *

...Dnes a denně se milióny lidí ve světě pokoušejí zrovna o to samé co Vy. Dokažte, že jste lepší. 
* Bill Gates *

...Vyber si to nejlepší ze světových učení, syntézou to spoj a aplikuj to do svého života. 
* I'ting *